DeleTekno - Güncel Teknoloji Haberleri

APK Nedir? Nasıl Yüklenir?

apk-nasil-yuklenir
0 56

APK Nedir?

Akıllı telefon olarak lanse edilen cep telefonları, eski model cep telefonlarına göre çok daha işlevsel programları ve oyunları çalıştırabilmektedir. Hayatın her alanında bize yardımcı olabilecek uygulamaları çalıştırabilmesi için dünyada kullanılan ve hazırlanmış olan iki işletim sistemi bulunmaktadır. Android ve IOS işletim sistemi bulunan telefonlar akıllı telefon kategorisinde yer almaktadır. Android işletim sistemine sahip telefonlarımızda çalıştırdığımız oyun ve uygulamaların dosyası apk dosyasıdır. Telefonlara kurmak istediğimiz bu apk dosyaları Play Store adlı Google mağazasında yer alır. Tabii ki her yazılım belirli bir denetimde geçmektedir. Denetimden geçmeyen uygulamalara mağaza ara yüzünden ulaşamıyoruz. Örneğin youtube üzerinden müzik indirme uygulamaları mağazada yer almaz. Bu tür uygulamalar geliştiricinin sitesinde indirme linki olarak yer alır. Buradan indirilecek olan uygulamayı telefonumuza yüklemek için birkaç ayarlama yapmak gerekmektedir.

APK DOSYASINI TELEFONA NASIL YÜKLEYEBİLİRİZ

Mağazada bulunmayan apk uzantılı uygulama veya oyunları elle ayarlama yaparak telefonlarımıza yükleme şansımız bulunmaktadır. Bunun için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • Telefonunuzun ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Ayarlar ekranında güvenlik adıyla bir sekme ya da menü başlığı olur. Bu kısma tıklayın.
  • Ekrana gelen yeni pencerede Bilinmeyen Kaynaklar yazılı bir seçenek olur. Yan kısmında bulunan kutuya tik işareti bırakın.
  • Ekrana bazı telefonlarda güvenlik ile ilgili ortaya çıkabilecek problemleri anlatan bir uyarı penceresi çıkar. Bu kısımda tamam butonuna basarak artık telefonunuza apk uzantılı dosyaları yükleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.