DeleTekno - Güncel Teknoloji Haberleri

Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi

Mavi ışığın tedavi eden etkisi keşfedildi!

mavi-ısık
0 17

Yıllardır yapılan araştırmalar ekran ile geçirilen sürenin artmasına bağlı olarak mavi ışık etkisinin olumsuz etkilerinin daha görünür olacağını söylüyor. Gerçekten de bu noktada yazılan birçok makale de uykusuzluk, göz bozuklukları, basit nörolojik bozukluklar gibi yan etkilerinin olduğundan bahsediyor. Deneysel olarak yaklaşılan bir çalışma ile ”mavi ışık etkisinin” tedavi edici bir etkisinin bulunup bulunmadığı araştırıldı.

Mavi ışık etkisi tedavi ediyor ama nasıl?

Arizona Üniversitesindeki araştırmacılar iki gruba ayırdıkları hastaları test etmeye başladılar. Ortalama yaş grubu 26 olan 35 hasta üzerinde yapılan bu çalışma ilginç sonuçları ortaya çıkartıyor.

Test kapsamında ilk gruba mavi ışık ikinci gruba ise sarı ışık verildi. Seçilen hastaların özelliklerine bakıldığında ise yakın zaman içinde beyin sarsıntısı geçirmiş olması, depresyon veya uykusuzluk ile savaşıyor olmasına dikkat edildi. Söz konusu hastalıkların tedavisinde ilaç kullanımı azaltmak isteyen bilim insanları, mavi ışık verilen hastalarda hastalıklarının yüzde 22 oranında olumlu seyrettiğini gözlemledi.

Altı haftalık süreçte her sabah mavi ışık ve sarı ışığa maruz kalan hastaların son durumları değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda şaşıran bilim insanları, mavi ışık verilen hastaların büyük bir kısmında depresyon ve uykusuzluk gibi bozuklukların etkilerinde azalma, beyin sarsıntısı geçirmiş hastalarda ise olumlu bir seyir keşfettiler.

Çalışmanın yazarlarından olan William D. Killgore;”Bu sonuçlar, mavi ışık tedavisinin sarsıntı için etkili, ilaçsız bir tedavi olabileceğini ve depresyondaki iyileşmelerin hem zihinsel hem de fiziksel sarsıntı belirtilerinde ve dolayısıyla yaşam kalitesinde iyileşmeye neden olabileceğini desteklemektedir.” diyor

Sonuçları açısından oldukça ilginç bir çalışmaya imza atan bilim insanları, ilerleyen yıllarda bazı hastalıkların ilaçsız tedavisinin mümkün olduğunu sadece biraz zaman gerektiğini söylüyorlar.

Çalışmanın özet halini okumak isteyenleri şu bağlantıya alabiliriz.


Kaynak ShiftDeleteNet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.