DeleTekno - Güncel Teknoloji Haberleri

Sosyal Medya Yönetiminin İnce Ayrıntıları

0 65

Sosyal Medya Yönetiminin İncelikleri

Günümüzde 1 milyar insanın günlük olarak sosyal ağ sitelerinde aktif bir biçimde zaman geçirmesi işletmelerin internet dünyasında yer almasını kaçınılmaz kılıyor. İşletmenin, müşteri ile direk iletişime geçebildiği alanlardan biri olan sosyal ağ hesapların yönetimi profesyonellik ve tecrübe istemektedir. Eğer sosyal medya yönetimi yapılacaksa olmazsa olmaz bazı durumlar vardır. Bu durumları incelemek gerekirse,

İçerik Yönetimi

Bir işletmenin ürünlerini pazarlaması için internet inanılmaz kârlı bir mecradır. Mağazalaşma, stok tutma, mesai saati kavramının olmaması gibi sebepler dolayısı ile işletmeler son yıllarda sosyal ağ sitelerinde aktif olarak yer almaya başladılar. İyi bir içerik yönetimi ile yapılan paylaşımlar işletmenin arama motorlarında üst sıraları almasını sağlarken sosyal ağ sitelerinde ise ürünün potansiyel kitlesinin takip etmesini sağlamaktadır.

İçerik yönetimi planlaması yapılırken şirketler daha ince elemekte ve sık dokumaktadır. Paylaşılan içerikte kullanılacak kelimeler, seçilecek görseller, ürünün doğru hedef kitlesine ulaşmasını sağlayacak içerikler üretilmesi en öncelikli konudur.

İletişim Yönetimi

Günümüz dünyasında birçok önemli gün ve beklenmeyen özel anlar oluşabilmektedir. İşletmelerin bu durumu istismar aracı olarak değil de analiz ettiği kitlenin zevklerine yönelik değerlerini yüceltecek paylaşımlar yapabilmek müşteri ile iletişimi güçlendirebilmektedir. Ayrıca sosyal ağ sitelerinde son kullanıcı tarafından işletmeye yönelik eleştiri, sorun, problem, öneri ve görüşlerin olumlu bir dille cevaplanması ve çözüme ulaştırılması müşteri ile işletme arasında iyi bir iletişim yönetim biçimidir ve bu oldukça önemli bir konudur.

Reklam Yönetimi

Son yüzyılın en büyük pazarlama yöntemi reklamcılıktır. Reklamcılık doğru hedef kitleye doğru biçimde ulaştırıldığı zaman işletme için inanılmaz kârlı satışlar yapmasını sağlar. Bu nedenle işletme profili baz alınarak, son kullanıcı göz önüne alınarak doğru orantılı bir biçimde zevk ve renkler çemberi içinde yapılan reklam yönetimi işletmenin sosyal medya yönetiminde olmazsa olmazlarındandır. Yine de sonuç ne olursa olsun hedef kitlenin belirlenmesi, içeriğin hazırlanması ve reklamın özensizce oluşturulması ile sonuca ulaşılamaz. Günümüzde birçok reklam biçimleri ve son kullanıcıya ulaşma yöntemi teknolojinin gelişimi ile paralellik göstermektedir. Bu yöntemler kullanılarak sosyal medyanın aktiflik yönü kullanıldığı zaman harika dönüşler elde edilebilmektedir.

Analitik Verilerin İşlenmesi

Sosyal ağ siteleri yönetici işletme hesaplarına takipçi kitleleri ve işletme yönetimi hakkında çeşitli kullanıcı bilgileri vermektedir. Örneğin arama motorları en çok bilgiyi sağlarken twitter en az oranda bilgi sağlamaktadır. Bu noktada devreye giren üçüncü parti yazılım araçlarının kullanılarak elde edilen verilen kullanıcı bilgilerinin analiz edilmesi, doğru istatistik sonuçları ile eşleştirilmesi sonucunda son kullanıcıya daha etkin bir biçimde ulaşılabilir. Sözün özü sosyal medya yönetimi gerçekleştirilirken içerik, iletişim, reklam ve analitik veri yönetimi oldukça önemlidir ve olmazsa olmazlardandır.Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.