DeleTekno - Güncel Teknoloji Haberleri

Süper Kütleli Kara Delikler Yiyecekleri Sakladı

0 58

Süper Kütleli Kara Delikler Yiyeceklerini Sakladı

Bilim insanları evrenin bebeklik döneminde ortaya çıkan ‘’voracious’’ yani obur süper kütleli kara deliklerin evrendeki bazı tekillikleri içine alıp sakladığına inandıklarını açıkladılar. Gökbilimciler, süper kütleli kütle çekimi olan tekilliklerin evrenin ilk anlarından hemen sonra – sadece yüz milyonlarca yıl içinde – etraftaki galaksilerin de oluşabildiği kadar nasıl büyüyebileceğini (kara delikler ölmüş yıldızlardır, yani iki yıldız aynı yaştayken biri neden kara delikti?) merak ediyorlardı. Şimdi ise çekirdekleri on iki buçuk milyar yıl öncesine dayanan iki düzineden fazla gökada ortaya çıktıkça analiz ederek cevap bulduklarını düşünüyorlar.

The Astrophysical Journal’da yazan araştırmacılar evrene güç veren ‘’yiyecek zulası’’ dedikleri devasa hidrojen rezervuarları olduğu ortaya çıktı. Otuz bir kuasar gözlemledikten sonra kara delikler için mükemmel besin kaynağı olan 12 yoğun ve serin gaz bulutuyla çevrili olduğunu keşfettiler. Kuasarlar galaksilerin merkezindeki dönen süper kütleli kara delikleri sardığı düşünülen yoğun parlak koleksiyonlarıdır.

Bilim insanları gözlemlerini yapmak için European Southern Observatory gözlem evinin çok büyük teleskopunun Muse bağlantısını kullandılar. Almanya’daki Max Planck Astronomi Enstitüsü‘nden Dr. Emanuele Paolo Farina yaptığı açıklamasında “Güneşimizin kütlesinin milyarlarca katı kütleleri olan bu evrenin bebeklik dönemi canavarlarının varlığı büyük bir gizem. İlk kez ilkel galaksilerin çevrelerinde hem süper kütleli kara deliklerin büyümesini hem de güçlü yıldız oluşumunu sürdürmek için yeterli yiyeceğe sahip olduklarını gösterebiliyoruz. “Hedef başına birkaç saat içinde, genç evrende var olan en büyük ve obur kara deliklerin çevresini inceleyip keşfetmeyi başardık. Kuasarlar parlak olsa da, etraflarındaki gaz rezervuarlarını gözlemlemek çok daha zordur. Ancak Muse, halelerdeki hidrojen gazının zayıf parıltısını tespit edebildi ve astronomların nihayetinde bebek evrendeki süper kütleli kara deliklere güç veren yiyecek yığınlarını ortaya çıkarmasına izin verdi.”

 

 Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.