DeleTekno - Güncel Teknoloji Haberleri

Uzmanlar Enes Batur’un Videolarını İnceledi Sonuç: Şoke Edici!

Enes Batur'un Videolarını İnceleyen Uzmanlar Endişe Verici Sonuçlara Ulaştılar

Enes-Batur
0 40

Enes Batur‘un ilk 110 videosunu inceleyip çalışma yapan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bünyesinde ki uzmanlar, Batur‘un videolarında ne gibi olumsuzlukların olduğunu tespit etmek isteyen uzmanlar, endişe verici sonuçlar buldular.

Enes Batur, daha çok küçük yaşta ki YouTube üyelerine hitap eden videolar yayınlıyor. Zaman zaman çektiği videoların çalıntı olduğu da iddia edilen Enes Batur’un kazandığı paralar dudak uçuklatıyor. Enes Batur, Türkiye’nin en çok kazanan YouTuber’ı olma unvanına sahip.

Batur’un 2012 yılında başlayan YouTube macerası, dur durak bilmeden devam ediyor. Kanalı açtığı ilk günden bugüne dek 6 milyarı aşkın izlenmeye ulaşan Batur’un hemen her videosu milyonlarca kez izleniyor. Bu durumun farkında olan uzmanlar, bir araştırma yaparak Enes Batur’un, hedef kitlesine nasıl etkilediğini ortaya çıkarmaya çalıştılar. Bulunan sonuçlar ise şok edici.

Enes Batur’un videolarının analizleri şu şekilde:

Yapılan araştırmaya göre Batur‘un videolarının yüzde 67.9‘unda küfür veya argo bulunuyor. Yüzde 39.1‘i ise günümüzün problemlerinden bir tanesi olan beslenme alışkanlıkları ile olumsuz örnekler barındırıyor. Uzmanlar, Batur’un videolarının paketli gıdalar ve fast food’a özendirme yaptığını belirtiyorlar.

Uzmanlar inceledikleri videoların yüzde 40‘ının, çocukları olumsuz davranışlara yönelttiği sonucuna vardılar. Ayrıca Batur’un videolarının arka planında da büyük reklam anlaşmalarının bulunduğu ortaya çıktı. Çünkü Batur, videolarının yüzde 48.2‘lik bölümünde giysi, oyun, mekan veya gıda reklamı yapıyordu.

Enes Batur’un YouTube’a yüklediği videolardaki sıkıntılar bunlarla da sınırlı değil. Uzmanlar, Batur’un videolarının yüzde 26.4′ünde ekran kullanımının teşvik edildiği, yüzde 19.1‘inde birinde ise siber zorbalık içerdiğini ortaya koydular. Ayrıca videoların yüzde 5.5‘lik bölümünde de beden algılayışı ile ilgili olumsuz sonuçlara denk gelindi.

Sigara ve alkol kullanımı, dünyanın ortak sorunlarından biri. Üstelik erken yaşta edinilen sigara ve alkol alışkanlığının ilerleyen dönemlerde ne gibi sorunlara sebebiyet verdiği de herkes tarafından bilinen bir gerçek. Uzmanlar, üzerinde herhangi bir sosyal sorumluluk hissetmeyen Enes Batur’un iki videosunda sigara, bir videosunda ise alkol kullanımını tespit ettiklerini belirtiyorlar.

Söz konusu araştırmayı yapan uzmanlar, bu tür videoların çocuklar üzerinde ağır bir etki oluşturduğunu ve Enes Batur gibi kişilerin küçük yaştaki çocuklar tarafından rol model olarak benimsendiği ifade ediyorlar.Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.