DeleTekno - Güncel Teknoloji Haberleri

Yerli Otomobil Tanıtım Tarihi ve Özellikleri

yerli-otomobil-tanitim-tarihi-ozellikleri
0 72

Yerli Otomobilin Tanıtım Tarihi Belli Oldu

İlk olarak 2011 yılında AR-GE çalışmalarına başlanan yerli otomobil için uzunca geçen bir sürenin ardından tanıtım aşamasına kadar ilerleme mesafesi aşıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil konusunda bu aracı üretebilecek 5 babayiğit tanımlaması ile bir anda gündeme oturan ve o günden sonra sürekli olarak konuşulan araç için geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından paylaştığı bir fotoğrafta üstü brandalı olacak şekilde tanıtılmıştı. Dikiz aynalarının tanıtım fotoğrafında olmaması acaba bir dijital kamera ile yenilikçi teknoloji anlayışı mı sorusunu akıllara getirse de paylaşılan ikinci fotoğrafta dikiz aynalarının bulunması dikkatleri çekmişti. Anadolu Grup, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’in başlangıçta yer aldığı sonrasında TOBB katılımı ile 6 ortağı olan proje için tanıtım tarihi 27 Aralık olarak belirlendi. Projenin adı ise Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olan ve kısaltması ile bilinen TOGG olarak geçen yerli otomobilin özellikleri tam belli olmasa da bazı özellikleri şu şekildedir.

Yerli Otomobilin Özellikleri

İlk olarak araç üretilirken eski tür araçlara benzer bir araç üretmek yerine gelişmiş teknolojilere adapte olmuş bir araç üzerinde çalışan ekip, yerli otomobilde benzinli çalışma sistem prensibi yerine elektrikli seçeneği ile prototipi üretti. Klasik elektrikli araçlardan ziyade ise teknoloji ekosistemine de ayak uydurabilecek olan bu aracın içerisinde tüm dijital cihazlarınız ortak bir noktaya bağlanabilecek. Bu konuda en iyi teknolojinin şu an satışı yapılan Tesla araçlarında olduğunu bilmek yerli otomobile olan ilgiyi daha da arttırıyor. Sürekli internete bağlı kalarak tüm dijital cihazlarımızla bağlantılı bir yapıya sahip olacak yerli otomobil için akıllara gelen bir diğer soru ise; sürekli internete bağlı ise sürücüsüz gidiş modu yani otonom sürücü olayı olacak mı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bu sorunun cevabı ise 27 Aralık 2019 tarihinde yapılacak tanıtımda belli olacak.

Yerli otomobil için 5 farklı modelin olması bilinen beklentiler arasında yer alıyor. Binek araç ve SUV modeli en çok merak edilen konular arasında yer alsa da Mustafa Varank’ın paylaştığı fotoğraftan aracın SUV tasarıma sahip olduğu birçok kişiyi ortak fikirde birleştiriyor. Gebze’de tanıtımı gerçekleştirilecek olan aracın üretimi de Gebze’deki tesislerde gerçekleşmekte. Araç ile ilgili bilgiler sır gibi saklansa da prototip tanıtımı 27 Aralık 2019’ta Gebze’de gerçekleştirilecek. Aracın özelliklerini bir sonraki yazımızda daha detaylı işleyeceğiz.Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.